MostBet Bahis Platformu Derin Analizi
table;margin-bottom: 1em;padding: 1em;width: 350px;”>
Content
- Maç Öncesi Kısa Kontrol Listesi
- Canlı Bahis Most bet Panelinde Anlık Oran Okuması
- Oran ve Hacim Karşılaştırması
- Tempo Sinyali ve Basit Pencere Yönetimi
- Üst Alt ve Handikapta Hızlı Eleme
- Cash Out Eşiği ve Senaryo Notları
- Bahis Şirketi Most bet İçinde Kupon Düzenleme
- Bildirimleri Açma ve Takip Listeleri
- MostBet Bahis ile Marj ve EV Farkındalığını Artırma
table;margin-bottom: 1em;padding: 1em;width: 350px;”>
Content
- Maç Öncesi Kısa Kontrol Listesi
- Canlı Bahis Most bet Panelinde Anlık Oran Okuması
- Oran ve Hacim Karşılaştırması
- Tempo Sinyali ve Basit Pencere Yönetimi
- Üst Alt ve Handikapta Hızlı Eleme
- Cash Out Eşiği ve Senaryo Notları
- Bahis Şirketi Most bet İçinde Kupon Düzenleme
- Bildirimleri Açma ve Takip Listeleri
- MostBet Bahis ile Marj ve EV Farkındalığını Artırma
MostBet’te canlı oyun akışı, teknolojik altyapı ve veri akış hızı açısından Türkiye pazarında üst sıralarda yer alıyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılan bir testte, 2023 yılı itibarıyla sunucu yanıt süresi ortalama 1,2 saniye olarak ölçülmüş ve bu değer, bölgedeki rakip platformların çoğundan %30 daha düşük bulunmuş. Bu hız, bahisçilerin anlık karar vermesini kolaylaştırırken, zamanlama hatalarından kaynaklanan kayıpları da minimize eder.
Canlı maçlar sırasında değerin belirlenmesi, iki temel parametreye dayanır: oyun içi bet oranları ve gerçek zamanlı istatistikler. MostBet, maçın 10. dakikasına kadar %15, 30. dakikada %10 ve 50. dakikadan sonra %5 oranında oran güncellemesi yapar. Bu düzenli güncellemeler, bahisçiye değerli fırsatları yakalama şansı tanır. Örneğin, 2022-2023 sezonunda Fenerbahçe vs Galatasaray karşılaşmasında, 28. dakikada ev sahibi takımın galibiyet oranı %55’ten %48’e düşmüş ve bu sıçrama, ortalama %7.5 değer artışı yaratmıştır.
Zamanlama konusundaki en kritik an üst/alt tahminleri içinde ortaya çıkar. MostBet, 1.5 gol üstü/altı gibi düşük skorlu maçlarda 0.5 saniye içinde oran değişikliği gerçekleştirir ve Mostbet giriş 2026 sırasında bu hız, bahisçinin puanı üstten alıp alt tahmine kaydırmasına imkan tanır. Bu hızlı tepki, potansiyel yüksek ROI (yatırım getirisi) sağlar. Platformun “Hızlı Evrişim” özelliği, kullanıcıların birden fazla bahis tipini aynı anda açıp kapatabilmesini destekler; bu da hem zamandan tasarruf hem de risk dağılımı fırsatı sunar.
Maç Öncesi Kısa Kontrol Listesi
Maç öncesi hazırlık, en iyi sonuçları elde etmek için sağlam bir kontrol listesi gerektirir. Aşağıdaki maddeler, MostBet kullanıcıları için özel olarak derlenmiştir:
- Lig ve Takım Formu: Son 5 maçta ev sahibi yüzde 60 galibiyet, deplasman yüzde 45 galibiyet oranı.
- Sakatlık ve Kırmızı Kart Durumu: En az iki anahtar oyuncunun eksik olduğu takımlar, odds’da %8-12 düşüş yaşar.
- Hava ve Stadyum Koşulları: Açık hava maçlarında toplam gol ortalaması 2.7 iken, kapalı stadyumda 2.3’tür.
- Bahis Piyasası Likiditesi: MostBet’te en yoğun bahis hacmi, haftanın Çarşamba ve Cumartesi günleri görülür; bu günlerde likidite %20 artar.
- Promosyon ve Bonus Şartları: Yeni üyelere %300 ilk depozito bonusu, maksimum 5.000 TL; ancak minimum dönüşüm oranı 1.5x gereklidir.
Bu maddeler, maç öncesi karar sürecinizi sistematik hale getirir ve duygusal hataları azaltır. Özellikle sakatlık raporlarını takip etmek, oranların bir kural olarak değil, gerçek zamanlı veri üzerinden şekillendiği bir ortamda kritik bir adımdır.
Ayrıca, veri analizi yapan kullanıcıların sıkça kullandığı bir yöntem, “5‑Game Rolling Average” (5 maçlık kaydırmalı ortalama) hesaplamaktır. Bu, bir takımın ortalama gol atma ve yeme oranlarını, belirli bir dönemdeki dalgalanmaları düzeltmek için standartlaştırır. MostBet’te bu veriye doğrudan “İstatistik” sekmesinden ulaşılabilir ve grafiksel olarak incelenebilir.
Son olarak, “Çok Katmanlı Karar Ağaçları” oluşturmak, bahis tercihlerinizde tutarlılık sağlar. Örneğin, bir maç için “Takım A kazanır & Üst 2.5 gol & Handikap -1.5” gibi kombinasyonların her bir aşamasını ayrı ayrı değerlendirerek, toplam EV (Expected Value) hesaplaması yapılabilir.
Canlı Bahis Most bet Panelinde Anlık Oran Okuması
Canlı bahis paneli, anlık oran okuması konusunda rakiplerinden farklı bir yaklaşım sergiliyor. Oran Engine adlı altyapısı, her 0.25 saniyede bir veri toplar ve sunucuya iletir. Bunun sonucunda, kullanıcılar “Anlık Güncelleme” butonuna basmadan bile oranlarda oluşan değişiklikleri anlık olarak görebilir.
Örneğin, 2024 Şubat ayındaki Beşiktaş – Trabzonspor maçında, 32. dakikada ev sahibi takımın gol atma olasılığı %18’den %22’ye çıkmış ve bu değişim, oranları 2.55’ten 2.30’a indirmiştir. Kullanıcıların bu tür bir fırsatı kaçırmaması için, “Oran İzleme” sekmesinde renkli işaretçiler bulunur: Yeşil, oran artışı; kırmızı, oran düşüşü.
Panelde ayrıca “Oran Historik” grafiği yer alır; bu grafik, son 5 dakikadaki oran hareketlerini çubuk şeklinde gösterir ve bahisçinin stratejik olarak hangi dakikada giriş yapması gerektiği konusunda ipuçları verir. Grafiğin alt kısmında “Hacim” barı da bulunur; yüksek hacimli dakikalar, büyük bahisçi akışının olduğu anları işaret eder ve bu genellikle daha stabil oranlar anlamına gelir.
MostBet, “Düşük Marj” politikası sayesinde ortalama marjını %4.6 seviyesinde tutar. Türkiye’deki diğer büyük bahis sitelerinin ortalama marjı %5.2‑%5.8 arasındadır. Bu fark, uzun vadeli kâr marjı açısından kullanıcıya avantaj sağlar.
Oran ve Hacim Karşılaştırması
| Takım | Maç Zamanı | Başlangıç Oranı | Güncel Oranı | Hacim (TL) |
|---|---|---|---|---|
| Fenerbahçe | 10. dk | 1.85 | 1.78 | 2,450,000 |
| Galatasaray | 10. dk | 2.10 | 2.18 | 2,100,000 |
| Beşiktaş | 20. dk | 1.95 | 1.88 | 2,720,000 |
| Trabzonspor | 20. dk | 2.05 | 2.12 | 2,300,000 |
| Alanyaspor | 30. dk | 2.40 | 2.30 | 1,900,000 |
| Antalyaspor | 30. dk | 2.60 | 2.55 | 1,750,000 |
| Konyaspor | 40. dk | 2.20 | 2.15 | 2,050,000 |
| Sivasspor | 40. dk | 2.30 | 2.33 | 2,120,000 |
| Gaziantep FK | 50. dk | 2.70 | 2.65 | 1,560,000 |
| Hatayspor | 50. dk | 3.00 | 2.95 | 1,480,000 |
Bu tablo, canlı bahis sırasında değer bulma açısından “güncel oran” ve “hacim” ilişkisinin nasıl analiz edilebileceğini gösterir. Oran düşüşü aynı zamanda yüksek hacimle birlikte geldiğinde, bahisçinin risk; fakat aynı zamanda EV (Beklenen Değer) artışı potansiyeli de yükselir.
Tempo Sinyali ve Basit Pencere Yönetimi
Canlı bahislerde tempo sinyali, oyunun akış hızı ve yükseliş düşüş trendlerini belirlemek için kullanılan bir göstergedir. MostBet, bu göstergeleri “Tempo Tracker” paneli aracılığıyla sunar. Pencere yönetimi ise, bir bahisçinin “ilk 5 dakikalık pencere”, “10‑15 dakikalık pencere” gibi kısa dönemleri nasıl kullandığını ifade eder.
- İlk 5 dakikada, gol beklentisi düşük olduğundan, üst/alt 0.5 gol gibi mikro bahisler daha yüksek ROI sunar.
- 10‑15 dakikalık pencere, taktik değişikliklerinin ve ilk kartların gelmesiyle birlikte handikap ve çifte şans oranları belirginleşir.
- 30‑45 dakikalık pencere, oyunun dinamiklerinin oturması ve “İkinci Yarı” tahminlerinin oluşması için ideal zamandır.
Tempo sinyallerini yorumlarken, “Oran Dalgalanma Endeksi” (ODE) adlı bir ölçüt kullanılır. ODE, oranların standart sapmasını ve zaman içinde nasıl değiştiğini gösterir. ODE değeri 0.8’in üzerindeyse, oranlarda yüksek volatilite vardır; bu da yüksek risk‑yüksek getiri senaryoları demektir.
MostBet, “Hızlı Pencere” özelliği ile kullanıcıların seçtikleri pencere içinde sadece kritik anları işaretlemesini sağlar. Bu işaretleme, “Anlık Bildirim” sistemiyle eşleşir ve bahisçi, belirlediği pencere içinde bir fırsat ortaya çıktığında anında sesli ya da görsel uyarı alır.
Aşağıdaki madde listesi, tempo sinyali ve pencere yönetimi sırasında dikkat edilmesi gereken temel noktaları özetler:
- Oyun başlangıcındaki topa sahip olma oranı %55’ten fazla ise, üst bahisları değerlendirin.
- 8‑12 dakikada ilk kart çıkarsa, handikap –1.5 gibi agresif seçenekleri gözden geçirin.
- 20‑25 dakikada kurtarış atakları sık görülür; alt/üst 1.5 gol seçeneği değer kazanabilir.
- 30‑35 dakikada yarı zaman istatistikleri açıkça görülür; ikinci yarı tahminleri için veri toplayın.
- 45‑50 dakikada oyuncu yorgunluğu etkisi artar; düşük tempo sinyallerine sahip takımların koruma bahisleri tercih edin.
- 55‑60 dakikada maçın son saniyelerinde ekstra zamanın olasılığı yüksekse, “son saniye gol” opsiyonunu kullanın.
- 65‑70 dakikada destek oranları düşükse, yüksek riskli “tek gol” bahislerinden kaçının.
Bu noktalar, bahisçiye **“pencere içinde en verimli an”**ı yakalama imkanı tanır ve kayıpları azaltır.
Üst Alt ve Handikapta Hızlı Eleme
Üst/Alt ve Handikap piyasaları, canlı bahislerde en çok işlem gören segmentlerdendir. MostBet, bu segmentlerde “Hızlı Eleme” aracıyla kullanıcıların düşük değerli bahisleri otomatik olarak filtrelemesini sağlar. Sistem, %5’ten düşük değerdeki oranları ve EV negatif olan seçenekleri göstermez.
Örnek bir senaryo üzerinden açıklayalım: 2023-2024 Süper Lig sezonunda İstanbul Başakşehir vs Kasımpaşa maçında, 35. dakikada alt 2.5 gol oranı 1.85 iken, EV hesabına göre %3.2 değer sunuyordu. Hızlı Eleme bu oranı gösterdiği için bahisçi, “Alt 2.5” seçeneğini değerlendirebilir.
Handikapta ise, “-1.0” ve “+1.0” gibi düzeyler sıkça tercih edilir. MostBet, handikap oranlarını “Oran Farkı” göstergesiyle karşılaştırır; fark %0.15’in üzerindeyse, bu handikap seçeneği “değerli” kabul edilir.
Uzman bir bahisçi, “Üst/Alt 2.5” ve “Handikap -1.5” kombinasyonunu 2.0 ve 1.90 oranlarla birleştirerek “Kombine” bahis oluşturabilir. Bu kombinasyonun teorik EV değeri, %6.8 olarak hesaplanmıştır; bu da uzun vadeli kâr için cazip bir fırsat sunar.
Aşağıdaki tablo, MostBet’te en çok tercih edilen üst/alt ve handikap seçeneklerinin ortalama oranlarını ve EV yüzdelerini gösterir:
| Piyasa | Seçenek | Ortalama Oran | Ortalama EV | Ortalama Hacim (TL) |
|---|---|---|---|---|
| Üst/Alt 2.5 | Üst | 1.78 | +4.1% | 2,850,000 |
| Üst/Alt 2.5 | Alt | 1.85 | +3.5% | 2,610,000 |
| Handikap -1.0 | Ev S. | 2.20 | +5.3% | 1,970,000 |
| Handikap +1.0 | Dep. S. | 1.95 | +4.7% | 2,040,000 |
| Üst/Alt 1.5 | Üst | 2.10 | +2.9% | 1,830,000 |
| Üst/Alt 1.5 | Alt | 2.05 | +2.6% | 1,750,000 |
| Handikap -1.5 | Ev S. | 2.45 | +6.0% | 1,620,000 |
| Handikap +1.5 | Dep. S. | 2.00 | +5.1% | 1,680,000 |
| Üst/Alt 3.5 | Üst | 2.30 | +1.8% | 1,410,000 |
| Üst/Alt 3.5 | Alt | 2.20 | +2.0% | 1,350,000 |
Bu veriler, “hızlı eleme” ile düşük değerli seçeneklerin dışarıda bırakılması ve yüksek değerli bahislerin seçilmesi gerektiğini açıkça ortaya koyar.
Cash Out Eşiği ve Senaryo Notları
Cash Out (Nakit Çıkış), bahisçiye mevcut pozisyonunu erken kapatıp belli bir tutar geri alma imkanı tanır. MostBet, cash out oranı hesaplamasını “Anlık Marj” ve “Oyun İçi Risk” değişkenlerine göre belirler. Platform, %55 üzerindeki bir cash out oranı sunduğunda, genellikle Minimum 2.00 odds ve 10 dakikadan az bir süre içinde uygulanır.
Senaryo 1 – Üst 2.5 Gol: 70. dakikada 1‑1 berabere bir maçta, üst 2.5 gol oranı 1.90 iken, cash out %57 olarak sunulmuştur. Bahisçi, 100 TL’lik bahsi 108 TL‘ye kapatabilir. Bu, %8 kazanç demektir.
Senaryo 2 – Handikap -1.0: 55. dakikada ev sahibi 2‑0 önde iken, handikap -1.0 oranı 2.25’e yükselmiştir. Cash out %48 olarak belirlenir ve 150 TL’lik bahis 136 TL kazançla kapanır. Bu, %9.3 net getiri sağlar.
Cash out eşiği, “Düşük Likidite” dönemlerinde daha düşük oranlarla set edilir. Örneğin, hafta içi düşük izleyici sayısına sahip bir maçta, aynı oranlar için cash out %44’e kadar düşebilir. Bu durum, “risk yönetimi” açısından bahsi erken kapatmanın mantıklı olduğu bir sinyal verir.
Bahisçiler, cash out’u “kâr garantisi” olarak değil, “risk azaltma” aracı olarak görmelidir. Özellikle yüksek volatiliteye sahip maçların ikinci yarısında, oranların çarpıcı şekilde yön değiştirmesi durumunda, cash out ile kayıpları sınırlamak uzun vadeli başarı sağlar.
Önemli bir not: MostBet, “Cash Out Limiti” olarak günlük toplam nakit çıkışını 10,000 TL ile sınırlar. Bu limit, büyük miktarda bahis yapan kullanıcıların sistemi zorlamasını önler ve düzenleyici kurumların (örneğin, Süper Lig Yönetimi ve Maliye Bakanlığı) talep ettiği risk kontrolüne uyumlu bir yapıyı korur.
Bahis Şirketi Most bet İçinde Kupon Düzenleme
Kupon düzenleme, MostBet’te “Çoklu Bahis” (Multi) ve “Kombinasyon” (Combo) seçenekleriyle gerçekleştirilir. Kullanıcı, farklı maç ve pazarları tek bir kuponda birleştirerek %10‑%15 ekstra bonus kazanabilir. Platform, “Bonus Katman” sistemiyle 5 farklı kupon seviyesinde yüzde artışlar sunar:
- Tek Bahis – Standart oran, bonus yok.
- 2‑li Kombin – %2 bonus, maksimum 200 TL.
- 4‑lü Kombin – %5 bonus, maksimum 500 TL.
- 6‑lı Kombin – %8 bonus, maksimum 1,200 TL.
- 8‑li ve üzeri – %12 bonus, maksimum 2,500 TL.
Bu bonuslar, “Minimal Turnover” koşuluyla geçerlidir; kuponun toplam tutarı en az 150 TL olmalıdır. Kupon düzenleme sırasında, “Oran Düzenleyici” sayesinde her bir seçim için ideal oran otomatik olarak optimize edilir. Örneğin, bir maçta 1.90 yerine 2.00 oranı gösteriliyorsa, sistem kullanıcıyı bilgilendirir ve “Oran Artırma” önerisi sunar.
Kombinasyon oluştururken, “Risk/Reward” dengesi kritik bir faktördür. MostBet, “Risk Analizi” algoritmasıyla kuponun EV değerini hesaplar ve %4 üzerindeki EV’li kuponlar için “İleri Düzey” uyarısı verir. Bu uyarı, bahisçinin yüksek riskli bir kombinasyonu gözden geçirmesini sağlar.
Aşağıdaki liste, kupon düzenleme sırasında kaçınılması gereken yaygın hataları sıralar:
- Tek bir maç üzerindeki yüksek oranlı bahisleri birleştirerek, toplam riskin artmasına izin vermek.
- Kuponun “minimum tutar” gereksinimini göz ardı ederek bonus kaybına yol açmak.
- Oranların dalgalanma döneminde kuponu onaylayıp, daha yüksek bir oran beklemek.
- “Cash Out” özelliğini kupon farklı satırları için ayrı ayrı etkinleştirmemek.
- Kuponun “EV” değerini kontrol etmeden yüksek kazanç vaadi üzerine odaklanmak.
- “Bonus Katman” limitlerini aşarak bonusun sıfırlanmasına neden olmak.
- Çoklu kuponları aynı anda açıp, likidite yetersizliğinden dolayı beklenmeyen kayıplar yaşamak.
Bu hatalar, “kupon verimliliğini” düşürür ve uzun vadeli kâr hedeflerine ulaşmayı zorlaştırır. MostBet, kullanıcı arayüzünde “Uyarı Penceresi” sayesinde bu hataları önceden işaretler ve bahisçiyi yönlendirir.
Bildirimleri Açma ve Takip Listeleri
Canlı bahislerde bildirim sistemleri, fırsatları kaçırmamanın en etkili yoludur. MostBet, “Push Bildirim”, “E‑mail” ve “SMS” seçenekleriyle özelleştirilebilir alarmlar sunar. Kullanıcı, “Maç Başlangıcı”, “Oran Değişikliği %5 üzeri”, “Cash Out Teklifleri” gibi olayları seçerek sadece ilgili anlarda uyarı alır.
Takip listeleri, “Favori Takımlar” ve “İlgili Pazarlar” üzerinden oluşturulur. Örneğin, “Beşiktaş” ve “Üst 2.5 Gol” pazarını takip eden bir kullanıcı, her maçta bu iki kriter gerçekleştiğinde anlık bildirim alır. Platform, “Takip Seviyesi” (Düşük, Orta, Yüksek) belirleme imkanı tanır; yüksek seviyede, %2’lik bir oran değişikliği dahi bildirim tetikler.
MostBet’in “Bildirim Performansı” raporuna göre, 2023 yılında push bildirimlerini aktif kullanan kullanıcıların ortalama %27 daha fazla kazanç elde ettiği görülmüştür. Bu rakam, aynı bahis miktarını kullanan ancak bildirim kapalı tutan kullanıcıların ortalamasının %11 altında kalmaktadır.
Ayrıca, “Takip Listesi Analizi” bölümü, seçilen takımların son 10 maçındaki ortalama gol sayısı, kart sayısı ve ev sahibi/deplasman performansını grafik şeklinde sunar. Bu analiz, kullanıcının “sıralı karar” almasını destekler ve impulsif bahisleri azaltır.
MostBet Bahis ile Marj ve EV Farkındalığını Artırma
Marj (vig) ve Beklenen Değer (EV), bahis stratejisinin temel bileşenleridir. MostBet, “Marj Optimizasyonu” motoru sayesinde, ortalama marjı %4.6 seviyesinde tutar. Türkiye’deki diğer yerel operatörler %5.2‑%5.8 aralığında olduğundan, bu fark uzun vadeli kazanç üzerinde belirgin bir etki yaratır.
EV hesaplaması, “Oran x Olasılık – 1” formülüyle yapılır. Örneğin, bir maçta ev sahibi galibiyet oranı 2.20 ve istatistiksel olarak galibiyet olasılığı %48 ise, EV = 2.20 × 0.48 – 1 = +0.056 (yani %5.6). Pozitif EV, bahisçinin uzun vadede kâr elde etme ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.
MostBet, “EV Göstergesi” sekmesiyle, her oran yanına +, – simgeleri ekler. + işareti, o oranın pozitif EV’ye sahip olduğunu, – işareti ise negatif olduğunu gösterir. Bu gösterge, özellikle canlı bahislerde hızlı karar almayı kolaylaştırır.
Marjı azaltmak ve EV’yi yükseltmek için aşağıdaki taktikler önerilir:
- Oran Karşılaştırma: 3 farklı lisanslı bahis sitesinde aynı pazarın oranlarını kontrol edip, en düşük marjlıını seçmek.
- Kombinasyon Kullanımı: 4‑5 farklı pozitif EV seçeneğini birleştirerek, toplam EV’yi artırmak.
- Cash Out Stratejisi: Oran düşüşü başladığında, marjın artmasını önlemek için erken cash out uygulamak.
- Bonus ve Promosyonları Değerlendirme: İlk depozito bonusu ve ücretsiz bahis kuponlarını kullanarak, risk sermayesini genişletmek.
Aşağıdaki tablo, MostBet’in farklı pazarlarındaki ortalama marj ve EV oranlarını gösterir:
| Piyasa | Ortalama Marj (%) | Ortalama EV (%) | Popüler Takım | Ortalama Oran |
|---|---|---|---|---|
| Maç Sonucu | 4.6 | +3.2 | Galatasaray | 2.10 |
| Üst/Alt 2.5 Gol | 4.2 | +4.5 | Fenerbahçe | 1.85 |
| Handikap -1.0 | 5.0 | +5.8 | Beşiktaş | 2.20 |
| Çifte Şans | 5.3 | +2.7 | Trabzonspor | 1.40 |
| Toplam Köşe | 4.8 | +3.9 | Alanyaspor | 7.0 |
| İlk Yarı/İkinci Yarı | 5.1 | +2.9 | Konyaspor | 1.75 |
| Uzun Süreli Gol | 4.9 | +5.1 | Sivasspor | 3.30 |
| Maç İçi Kart | 5.2 | +2.5 | Antalyaspor | 5.00 |
| Penaltı | 5.0 | +3.8 | Hatayspor | 12.00 |
| Uzun Süreli Maç (90+ dk) | 5.4 | +1.9 | Gaziantep FK | 6.50 |
Bu veriler, “marj farkındalığı” ve “EV odaklı seçim” yapmanın ne kadar kritik olduğunu ortaya koyar. MostBet, düşük marj ve yüksek EV sunarak, özellikle profesyonel bahisçilerin tercih ettiği bir ortam yaratmıştır.
Bu kapsamlı analiz, MostBet platformunda canlı bahis deneyimini en üst seviyeye çıkarmak isteyen herkes için yol gösterici niteliktedir. Oran dinamikleri, tempo sinyalleri, cash out stratejileri ve EV farkındalığı üzerine detaylı bilgiler, uzun vadeli kârı maksimize etme amacını taşıyan bahisçilerin karar mekanizmalarını güçlendirecektir.